اتوماسیون گلخانه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

اتوماسیون گلخانه

 اتوماسیون گلخانه هوشمندسازی گلخانه کنترل اقلیم

با توجه به نیاز روز افزون بازار و رشد چشمگیر جمعیت ، استفاده از کشت گلخانه ای به سبب رشد سریع و خارج از فصل محصول و سودآوری فراوان اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

با توجه به سرمایه گذاری زیادی که در این زمینه صورت می گیرد فقدان مدیریت صحیح در احداث گلخانه ، انتخاب مکان ، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره وری مناسب از سرمایه و امکانات خواهد شد.

با توجه به اینکه کشت گلخانه ای نیاز به مراقبت دائمی دارد به طوری که لحظه ای غفلت می تواند خسارت جبران ناپذیری وارد کند ، نیاز به هوشمندسازی گلخانه به گونه ای که کنترل عملیات از قبیل تهویه ، گرمایش ، سرمایش ، آبیاری و تغذیه ، نور و دما رطوبت بتواند به صورت همزمان صورت بگیرد روز به روز بیشتر و با اهمیت تر می شود.

استفاده از اتوماسیون گلخانه جهت کنترل کردن تجهیزات باعث صرفه جویی هزینه ها نظیر هزینه های نیروی انسانی ، هزینه های مصرف انرژی ، آب و سموم  و همچنین باعث افزایش کیفیت محصول تولیدی، کنتر ل بهتر آفات و بیماری ها و افزایش صادرات و حفظ محیط زیست می شود.

عملیاتی که در یک گلخانه هوشمند مجهز به اتوماسیون گلخانه صورت می گیرد تا رشد گیاهان با توجه به حساسیت فیزیولوژیک گیاه انجام شود به صورت زیر می باشد

استفاده از تعدادی سنسور که در داخل و خارج گلخانه نصب می شود و اطلاعات نظیر دما ، رطوبت ، نور ، دی اکسیدکربن و ... را دائما جمع آوری کرده و جهت پردازش به پردازنده مرکزی (PLC) ارسال می کند تا پردازنده مرکزی فرمان مناسب جهت کنترل کردن تجهیزات با توجه به تنظیمات نرم افزاری تعریف شده توسط کاربر صادر کند.

به عنوان مثال : سنسورهای دما رطوبت موجود در تمامی قسمت های مختلف گلخانه ، اطلاعات دما رطوبت را در تمامی قسمت های مختلف گلخانه جمع آوری کرده و میانگین آنرا به سیستم مرکزی ارسال می کند ، سیستم مرکزی با توجه به شرایط اقلیمی گلخانه و تنظیمات کاربرتصمیم به باز یا بسته شدن به موقع دریچه های سقفی به میزان مورد نیاز، خاموش و روشن شدن بخاری ها ، سیستم مه پاش ، عملکرد فن و پد ، فن های سیرکوله جهت تهویه هوا و ... می گیرد

تمام ی اینکارها به صورت اتوماتیک انجام می شودتا شرایط اقلیمی مورد نیاز کشت فراهم شود و در مصرف هزینه ها صرفه جویی شود.

با هوشمندسازی گلخانه علاوه بر اینکه شخص می تواند در محیط گلخانه و از طریق مانیتور تابلو هوشمند برنامه ریزی جهت کنترل تجهیزات در بازه های زمانی مختلف انجام دهد ،قادر خواهد بود از طریق شبکه اینترنت کنترل کردن گلخانه را از راه دور به وسیله موبایل ، تبلت و کامپیوتر انجام دهد.

همچنین در صورت عدم دسترسی به شبکه اینترنت از طریق ارسال و دریافت پیامک یکسری از پارامترها را تحت کنترل قرار دهد.

اگر به دنبال سیستم کنترل اقلیم مناسب برای گلخانه خود هستید کلیک کنید  

جهت مشاهده لیست پروژه های سیستم کنترل اقلیم هوشمند گلخانه فراب کلیک کنید

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image