مقایسه فن و پد و مه پاش

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مقایسه سیستم فن و پد و مه پاش گلخانه

سیتم فن و پد گلخانه

سیستم فن و پد گلخانه به عنوان یک سیستم خنک کننده تبخیری در گلخانه کاربرد دارد ، عملکرد این سیستم به این صورت است که هوای خشک با عبور از پد مرطوب شده (این کار به واسطه عبور آب از لابه لای پد انجام می شود ) و به داخل سالن می رود. هوای مرطوب انرژی حرارتی را جذب کرده و توسط فن های اگزاست یا فن های تخلیه به بیرون از گلخانه رانده می شود، به این صورت موجب خنک کردن و ایجاد رطوبت نسبتا خوبی می شود.

 سیستم مه پاش فن پد

از سیستم فن و پد بیشتر در مناطق خشک استفاده می شود. استفاده از این روش برای خنک سازی گلخانه معایبی نیز دارد

  1. پدها وارداتی هستند و هزینه تامین بالایی دارند
  2. مصرف آب زیاد
  3. اقلیم متفاوت در گلخانه (هوای محیط اطراف پد خنک تر هوای اطراف فن می باشد)
  4. نیاز به تعویض دوره ای پدها 

 سیستم مه پاش یا فوگر

 تفاوت مه پاش فن پد گلخانه

یکی دیگر از سیستم های رطوبت ساز و خنک کننده گلخانه، سیستم نازلی (مه پاش یا فوگر ) می باشد، که از طریق این سیستم آب با فشار بالای پمپ به ذرات ریز مه تبدیل شده و این ذرات ریز مه با گرمای موجود در گلخانه تبخیر شده و موجب خنک تر شدن گلخانه و ایجاد رطوبت در گلخانه می شود.

 سیستم مه پاش در مناطقی که آب و هوای معتدلی دارند در گلخانه کاربرد دارد، در مناطق گرم و خشک علاوه بر مه پاش از سیستم فن و پد هم استفاده می شود تا رطوبت مطلوب برای کشت تامین شود.

این سیستم در حال حاضر جز کاملترین سیستم های رطوبت ساز و خنک کننده به شماره می رود که معمولا در این روش هم معایبی وجود دارد ، نظیر 

مشکل گرفتگی نازل ها در اثر شوری آب منطقه که نیاز به شتشوی دوره ای نازل ها و تعویض آن داریم و همچنین که نازل ها مه پاش به مرور زمان دچار خوردگی می شوند و مجرای خروجی آن گشادتر می شود و باعث ایجاد خیسی بر روی گیاهان می شود. 

  تفاوت سیستم مه پاش فن پد

مه پاش چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

کاربردهای سیستم مه پاش

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image