مقایسه فن و پد و مه پاش

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مقایسه سیستم فن و پد و مه پاش گلخانه

سیتم فن و پد گلخانه

سیستم فن و پد گلخانه به عنوان یک سیستم خنک کننده تبخیری در گلخانه کاربرد دارد ، عملکرد این سیستم به این صورت است که هوای خشک با عبور از پد مرطوب شده (این کار به واسطه عبور آب از لابه لای پد انجام می شود ) و به داخل سالن می رود. هوای مرطوب انرژی حرارتی را جذب کرده و توسط فن های اگزاست یا فن های تخلیه به بیرون از گلخانه رانده می شود، به این صورت موجب خنک کردن و ایجاد رطوبت نسبتا خوبی می شود.

 سیستم مه پاش فن پد

از سیستم فن و پد بیشتر در مناطق خشک استفاده می شود. استفاده از این روش برای خنک سازی گلخانه معایبی نیز دارد

1- پدها وارداتی هستند و هزینه تامین بالایی دارند

2- مصرف آب زیاد

3- اقلیم متفاوت در گلخانه (هوای محیط اطراف پد خنک تر هوای اطراف فن می باشد)

4- نیاز به تعویض دوره ای پدها 

 سیستم مه پاش یا فوگر

 تفاوت مه پاش فن پد گلخانه

یکی دیگر از سیستم های رطوبت ساز و خنک کننده گلخانه، سیستم نازلی (مه پاش یا فوگر ) می باشد، که از طریق این سیستم آب با فشار بالای پمپ به ذرات ریز مه تبدیل شده و این ذرات ریز مه با گرمای موجود در گلخانه تبخیر شده و موجب خنک تر شدن گلخانه و ایجاد رطوبت در گلخانه می شود.

 سیستم مه پاش در مناطقی که آب و هوای معتدلی دارند در گلخانه کاربرد دارد، در مناطق گرم و خشک علاوه بر مه پاش از سیستم فن و پد هم استفاده می شود تا رطوبت مطلوب برای کشت تامین شود.

این سیستم در حال حاضر جز کاملترین سیستم های رطوبت ساز و خنک کننده به شماره می رود که معمولا در این روش هم معایبی وجود دارد ، نظیر 

مشکل گرفتگی نازل ها در اثر شوری آب منطقه که نیاز به شتشوی دوره ای نازل ها و تعویض آن داریم و همچنین که نازل ها مه پاش به مرور زمان دچار خوردگی می شوند و مجرای خروجی آن گشادتر می شود و باعث ایجاد خیسی بر روی گیاهان می شود. 

  تفاوت سیستم مه پاش فن پد

مه پاش چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

کاربردهای سیستم مه پاش

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image